7 bohatých zdrojov na vitamín B

Vitamín B patrí medzi kľúčové látky v našom organizme. Vedeli ste, že existujú rôzne formy tohto vitamínu? Je ich spolu až 8 a sú známe ako vitamíny B komplex: tiamín (B1), riboflavín (B2), niacín (B3), kyselina pantoténová (B5), pyridoxín (B6), biotín (B7), folát (B9) a kobalamín (B12). 

B komplex sa stará o správny chod nášho tela, ovplyvňuje fungovanie metabolizmu a vplýva na nervový systém. Naše telo si vitamíny tejto skupiny nevie vytvoriť, preto ich potrebujeme pravidelne prijímať. Môžeme tak urobiť výživovými doplnkami, ktoré nájdete v našom e-shope, ale aj vyváženou a pestrou stravou, v ktorej nebudú chýbať potraviny bohaté na vitamín B. Inak, ak by ste sa náhodou báli predávkovania, prebytok vitamínu B telo jednoducho vylúči v moči. 

Potraviny bohaté na B komplex

 1. Ryby
  Spomedzi rýb a morských plodov sú skvelými zdrojmi vitamínov B predovšetkým losos, pstruh, mušle či sardinky. Losos je jeden z najlepších zdrojov vitamínu B, pretože obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6 a B12. Táto mastná ryba patrí medzi obľúbené pokrmy aj pre svoje ružové mäso a obsahuje aj vysoký podiel omega-3 mastných kyselín. Mušle sú čistým zdrojom bielkovín a sú bohaté na vitamín B12. Samozrejme, nie každému tieto žuvacie mäkkýše prídu chutné. Alternatívou môžu byť sardinky či tuniak - ďalšie zdroje vitamínu B12, navyše dostupné aj v konzervách. 

  losos, zdroj vitaminu B

 2. Vajcia
  Vajíčko je zdrojom bielkovín, ale aj vitamínov B. Je však potrebné ho konzumovať celé - aj bielka aj žĺtka - a malo by byť tepelne upravené.

 3. Mäso
  Zdrojom vitamínov B sú aj kuracie a hovädzie mäso. Kuracie mäso obsahuje 6 z 8 vitamínov B, je predovšetkým zdrojom vitamínov B3 a B6. Hovädzie mäso je zas vynikajúcim zdrojom vitamínu B12. Ideálne je, ak si ho pripravíte grilovaním alebo pečením než vyprážaním, získate tak viac vitamínov B.

 4. Vnútorné živočíšne orgány
  Orgánové živočíšne mäso patrí medzi najvýživnejšie potraviny. Zdrojom vitamínu B12 sú predovšetkým pečeň a obličky, najmä z jahniat či kráv.

 5. Mlieko
  Mlieko je spolu s mliečnymi výrobkami zdrojom bielkovín, vitamínov aj minerálov. Nechýba mu ani vitamín B2 a B12. Bohatým zdrojom je kravské mlieko.

 6. Strukoviny
  Najlepším rastlinným zdrojom vitamínov B sú strukoviny. Obsahujú vitamín B1, B2 a B3. Obsahujú aj nasýtené mastné kyseliny, kyselinu linolovú, vápnik, draslík, železo či fosfor. 

  strukoviny, zdroj vitaminu B

 7. Cereálie

  Sú ideálnym zdrojom pre vegetariánov či vegánov, ktorí nemôžu vitamíny prijímať z mäsa. Voľte obohatené cereálie s vysokým podielom vlákniny, dajte si však pozor na obsah pridaného cukru.


Funkcie vitamínov B: 

 • Vitamín B1 je prospešný pre správnu činnosť srdca, pomáha pri zvýšenej záťaži
 • Vitamín B2 ovplyvňuje metabolizmus cukrov, prispieva k udržaniu normálneho stavu zraku
 • Vitamín B3 podporuje normálny energetický metabolizmus, 
 • Vitamín B5 pozitívne pôsobí na mentálnu činnosť a hojenie rán
 • Vitamín B6 zvyšuje imunitu, pomáha regulácii hormonálnej aktivity, prispieva k normálnemu metabolizmu homocysteínu 
 • Vitamín B9 je dôležitý hlavne v tehotenstve, pretože podporuje správny vývoj plodu
 • Vitamín B12 prispieva k tvorbe červených krviniek a k normálnej činnosti nervovej sústavy, znižuje mieru únavy a vyčerpania

Ako sa prejaví nedostatok vitamínu B?

Vaše telo vám samo naznačí, či má niečoho nedostatok. Pri dopyte po vitamíne B čakajte tieto príznaky: afty, ekzémy, popraskané kútiky úst, vypadávanie vlasov. Častá je aj únava, zlý spánok a zhoršená nálada. Špeciálne pri nedostatku B12 môže byť príznakom aj chudokrvnosť.

Ak vás čaká zvýšená psychická či fyzická záťaž, zaraďte do svojej stravy zvýšený prísun vitamínov B, aby ste toto obdobie zvládli ľahšie a bez zdravotných komplikácií. Vitamín B nájdete aj v ovocí a zelenine, napríklad v slivkách, avokáde, špenáte, brokolici či kapuste.

Doplniť si ho môžete aj pravidelným prísunom. Odporúčame výživový doplnok VitaBtabs od overenej značky Finclub, ktorý je zdrojom vitamínov skupiny B.