Je káva prospešná pre náš organizmus?

Káva je nápoj, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Pre mnohých z nás predstavuje rituál, ktorý si doprajeme každý jeden deň, alebo často bez neho - aspoň podľa našich predstáv - nemôžeme naplno fungovať. Je však pitie kávy pre naše zdravie prospešné? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Aj pri káve, rovnako ako pri iných nápojoch či potravinách, platí, že nie všetky druhy sú rovnaké. Nie je skrátka káva ako káva. Tá kvalitná nám vie v primeranom množstve pomáhať a povzbudiť nás, tá menej kvalitná má buď nijaké, alebo dokonca až nežiaduce účinky. Je preto dôležité siahnuť po takých životabudičoch, ktorí nám viac pomôžu a nabudia nás energiou, než nám privodia vedľajšie nežiaduce účinky. 

Aké výhody prináša pitie kávy?

 

  • Prísun energie

 

Hlavným dôvodom, prečo sme kedysi všetci začali piť kávu, bola potreba dodať či doplniť si energiu pre fungovanie. Káva obsahuje kofeín - stimulant centrálnej nervovej sústavy, ktorý ovplyvňuje tvorbu adrenalínu. Oddiali únavu a my sa cítime čulejší a aktívnejší.

 

  • Stimuluje mozgovú činnosť

 

Kofeín navyše sťahuje cievy mozgu, čím sa zvyšuje a stimuluje naša mozgová činnosť. Vďaka tomu káva nielen zaháňa únavu, ale aj zvyšuje náš mentálny výkon, sústredenosť a schopnosť zapamätávania.

 

  • Chráni kardiovaskulárny systém

 

Zvýšená mozgová činnosť aktivizuje nadobličky a tie produkujú adrenalín, ktorý zrýchli činnosť srdca a zvýši aj krvný tlak, čím sa stimuluje srdce, rozširujú sa cievy srdce.

 

  • Obsahuje množstvo antioxidantov

 

Káva obsahuje množstvo antioxidantov a polyfenolov, ktoré organizmus chránia pred voľnými radikálmi. Okrem toho sa v káve nachádza aj draslík, horčík, mangán, fosfor, kyselina listová a vitamíny B2. B5, B1 a B3.

 

  • Pomáha čisteniu organizmu

 

Polyfenoly v káve chránia pred vznikom cirhózy pečene. Kofeín zas zvyšuje vylučovanie moču a podporuje činnosť tráviaceho traktu a funkciu čriev. Vďaka tomuto stimulu sa telo detoxikuje a rýchlejšie sa zbaví toxínov.

 

  • Pomáha pri športových výkonoch

 

Kofeín stimuluje nervový systém, ktorý vysiela signál aj tukovým bunkám k spaľovaniu telesného tuku. Vďaka tomu vie šálka kávy približne pol hodinu pred tréningom zlepšiť vašu fyzickú výkonnosť. Káva navyše stimuláciou orgánov v tele pomáha rýchlejšiemu odbúravaniu cukrov, urýchľuje metabolizmus mastných kyselín a zrýchľuje spaľovanie tukov. 

 

 

Koľko kávy piť?

Primeraná denná dávka kofeínu by sa mala pohybovať okolo 300 - 400 mg, pričom rôzne typy káv obsahujú iné množstvo kofeínu.  

Samozrejme, každý sme iný a platia na nás iné veci, no pri zvýšení dávky kofeínu môžu prísť nežiaduce účinky, ako prvé sú často laxatívne účinky či búšenie srdce. 

Na dennú dávku kávy by si mali dať pozor najmä ľudia, ktorých trápi vysoký tlak, žalúdočné vredy, problémy so žlčníkom či štítnou žľazou.

Akú kávu si vybrať?

V našej ponuke nájdete rôzne typy zdravých káv. Vyskúšajte napríklad Feel up coffee - prírodný životabudič, ktorý obsahuje extrakty Ginkgo biloba, Cordyceps sinensis a peruánskej Macy. Je bez konzervantov, dochucovadiel a farbív a dodá pravidelný zdravý prísun energie všetkým, ktorí sa potrebujú nabudiť a sústrediť sa - študentom, športovcom alebo komukoľvek, komu záleží na tom, akými látkami prebúdza svoje telo k životu.

 

 

RR káva zas vďaka extraktu z huby Reishi potláča vedľajšie účinky klasickej kávy. Vďaka tomu a zníženému obsahu kofeínu, avšak s rovnakým účinkami na energiu, je vhodná aj pre ľudí, na ktorých iné kávy vplývajú negatívne. Je bez dochucovadiel a pridaných látok, má príjemnú chuť, je jemná k žalúdku aj k záhe. 

Ak hľadáte kávu, ktorá poriadne nakopne váš mozog, dávame vám do pozornosti MGC kávu. Tento nápoj v sebe spája prémiovú  kombináciu kávy Arabica a Robusta s koncentrovaným extraktom Ginkgo biloba. Podporuje koncentráciu, pamäť aj myslenie, je preto vhodná pre rôzne stresové situácie a pre chvíle, kedy sa potrebujete sústrediť a naplno využívať svoju hlavu.