Využívate korenie kurkuma vo svojej kuchyni? Ak nie, určite by ste mali. Toto zlaté korenie sa nazýva aj indický šafrán. V Ázii má už tisíce rokov svoje miesto v medicíne ajurvéda. Ako pôsobí na ľudský organizmus? Prezradíme vám v našom blogu!
Korenie kurkuma je jemne mletý koreň kurkumy dlhej, ktorá rastie v južnej a juhovýchodnej Ázii. Má typickú žlto-oranžovú farbu a výraznú charakteristickú arómu. Používa sa predovšetkým v indickej, thajskej či perzskej kuchyni. Okrem toho má také priaznivé účinky, akými sa môže pochváliť máloktoré korenie.
Blahodárne účinky kurkumy
Za liečivé vlastnosti zlatého korenia môžu kurkuminoidy - oranžové pigmenty, najsilnejšie antioxidanty z koreňa kurkumy. Najznámejším je kurkumín, hlavná farmakologická látka korenia.
Účinky kurkumy na ľudský organizmus:
- zmierňuje poruchy trávenia, podporuje žalúdočnú a žlčníkovú činnosť, znižuje kŕče, plynatosť aj tvorbu žalúdočných vredov, organizmus lepšie trávi tuky a pečeň je chránená pred toxínmi aj infekciou
- je prírodnou alternatívou na potláčanie zápalov bez nežiaducich vedľajších účinkov, tlmí proces vyvolaný zápalovými faktormi
- pomáha znižovať hladinu cholesterolu, čím predchádza kardiovaskulárnym ochoreniam
- dokáže v tele pozastaviť škodlivé chemické procesy v bunkách, rozlíšiť zdravú bunku od nezdravej rakovinovej a tým vie aj pozastaviť rast rakovinových buniek
- má pozitívny vplyv na našu pohyblivosť - pomáha totiž pri bolestivých kĺboch a reume, zmierňuje stuhnutie a opuchy
- čistí krv a stimuluje krvotvorbu, pokožka vďaka tomu vyzerá zdravo
- znižuje zrážanlivosť krvi, čím pomáha predchádzať vzniku krvných zrazenín
- zabraňuje úbytku kolagénu, čím odďaľuje prejavy starnutia a tvorbu vrások
- podporuje lepšie hojenie rán a popálenín
- priaznivo pôsobí pri astme a zápaloch dutín
- chráni bunky mozgu pred degeneráciou, mozgovou porážkou aj vznikom Alzheimerovej choroby
Účinky kurkumy na voľné radikály
Kurkuma neutralizuje aktivity voľných radikálov a potláča zápaly. Predchádza tak poškodzovaniu DNA a starnutiu buniek. Na základe rôznych laboratórnych výskumov môže byť kurkumín užitočný pri prevencii a liečbe rôznych druhov rakoviny.
Vedeli ste?
- hlavnou zložkou kari korenia je práve kurkuma, v potravinárstve sa označuje ako E100
- kurkumín - najúčinnejšia látka kurkumy, je aplikovaná vo viac ako 150 terapiách
- kurkuma je účinná aj pri liečbe depresie
- ajurvéda odporúča zmes kurkumy a medu ako najsilnejšie prírodné antibiotikum pri prechladnutí, nádche a chrípke
- kurkuma je vraj aj elixírom života, skúste napríklad čaj z kurkumy
- má silné bieliace účinky na zuby, preto je aj súčasťou niektorých bieliacich pást, no môžete si ju jednoducho posypať na zubnú pastu
Nevýhodou kurkuminoidov je, že v tele sú slabo absorbovateľné. Preto sa ich odporúča prijať s čiernym korením, ktoré obsahuje piperín. Ten napomáha absorbovaniu kurkuminoidov a detoxikuje pečeň.
Samozrejme, kurkuma pomáha ako prevencia, no nie je garanciou zdravého organizmu. Myslite na svoje zdravie, doprajte si vyváženú pestrú stravu, dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu a nezabudnite popri práci aj oddychovať. Ak chcete do svojho jedálnička pridať špeciálne účinky kurkumy, vyskúšajte náš výživový doplnok Fortesatabs.